21. yüzyılda Teknoloji İcatları

 21. yüzyılda Teknoloji İcatları
Okunuyor 21. yüzyılda Teknoloji İcatları

Çağlar boyunca insanlar günlük yaşamlarını kolaylaştırmak için yeni bir şeyler icat ettiler. Yüzyıllar boyunca teknolojide adımlar attık, ancak önceki nesiller neredeyse hiç 21. yüzyılda ilerleme kaydetmedi. Açıkçası, teknoloji birçok yenilik ve icatla hayatımızı altüst etti. Günlük yaşamlarımızı herkes için daha kolay ve daha kolay erişilebilir hale getirerek daha demokratik hale getirdi.

Daha yaygın hale gelen teknoloji ile parayı idare edebilir, satın alma ve satın alma yapabilir ve dünyanın diğer tarafındaki aileniz veya arkadaşlarınızla iletişim kurabiliriz. Teknolojideki ilerlemelerin de boş zamanımızı nasıl geçirdiğimiz üzerinde şaşırtıcı bir etkisi oldu, ancak çalışma şeklimizi de etkiledi. Teknoloji de güvende hissetmemize yardımcı oldu ve örneğin evlerde alarm sistemleri daha yaygın hale geldi.

Akıllı cihazlar devrim yaratıyor

2000’li yılların başlarındaki icatların bazıları zaten çok normal görünüyor ki, sadece 20 yıl önce var olmadıklarına inanmayacaklardı. Tabii ki, ordular ve donanmalar birkaç on yıl boyunca navigasyon cihazlarını kullandı, ancak araba navigasyon sistemleri, örneğin, 2000’lerin başında Finlandiya’da sadece yaygınlaştı. O zaman bile, yerleşik araçların fiyatını 2000-3000 avro artırdılar.

“Yaşlı” nüfus CD’lerin satın alındığı veya internetten müzik indirilip daha sonra kendi CD’lerine yazıldığı günleri hatırlayabilir. Birincisi, internetten indirme artık gerekli değildir ve ikincisi, artık birkaç kişi CD dinliyor. 2001’de piyasaya sürülen iPod , müzik dinleme şeklinizi değiştirdi – neredeyse sonsuz çalma listeleri indirebilir ve müzik dinleyicinizi cebinizde rahatça taşıyabilirsiniz. Eğer o zaman ne olacağını bilseydik. Cep telefonları yaygınlaştıkça, insanların hayatlarını çeşitli şekillerde daha kolay ve daha iyi hale getirebilecek daha fazla uygulama geliştirilmeye başlandı. 2008’de Spotify başladı ve insanlar sayısız müziğe erişti.

 

2007’de piyasaya sürülen ilk iPhone , gelecekteki akıllı telefonlar için temel ve standart oluşturdu. Müzik hizmetlerini, telefonu ve bilgisayarı birleştiren dokunmatik ekran ve cep boyutunda cihazlar bir sonraki norm haline gelecekti. Steve Jobs , devrimci bir şey bulduğunu biliyordu, ancak kesinlikle geleceğimiz üzerinde ne kadar etkisi olacağını hayal bile edemezdi. Bugün, hemen hemen herkesin bir akıllı telefonu var – dünyadaki 5 milyardan fazla kişi mobil hizmetler kullanıyor. Akıllı telefonları kullanarak çalışıyor, iletişim kuruyor, alışveriş yapıyor, seyahat ediyor, parayı yönetiyor ve boş zamanlarımızı harcıyoruz. Cep telefonlarının çoğalması, nerede olursak olalım, kesinlikle sıkılmayacağımızı mümkün kıldı.

İstediğiniz zaman çeşitli sosyal medyaya göz atabilir, film izleyebilir, favori oyunlarımızı oynayabilir ve arkadaşlarınızla ve ailenizle sohbet edebiliriz. Mobil cihazların yaygınlaşması farklı medya, platform, tarayıcı vb. Çeşitliliğe de yol açtı. Örneğin, farklı tarayıcılar aynı sitedeki kodu o kadar farklı okuyabilir  ki, tüm siteler tüm tarayıcılarda çalışmaz . 1990 yılında, mevcut tek tarayıcı WorldWideWeb iken, bugün aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç tarayıcı var.

Akıllı telefonların ortaya çıkmasıyla kameralar da daha yaygın hale geldi. Bugün her cep telefonunda bir kamera var ve kaliteden ödün verilmiyor. Hemen hemen her insanın cebinde her gün mini bir kamera bulunur, bu da en beklenmedik anları bile yakalar.

Sosyal medyanın etkisi

2004 yılında, en popüler sosyal medya sitelerinden biri Harvard Üniversitesi’nin öğrenci dairelerinden birinden geliyordu . Mark Zuckerberg ve Facebook o sırada başladı. Bugün yarattığı şirketin WhatsApp , Messenger ve Instagram’ı var . Yani bir dahi, iletişim ve sosyal medyada oldukça yoğun bir şekilde ustalaştığını söyleyebilirsin! Facebook’un insanların bilgilerini  nasıl topladığı ve hareketlerimizi ne kadar geniş bir şekilde izlediği hakkında da çok fazla konuşma yapıldı  .

 

 

Facebook aynı zamanda dostluğu nasıl ölçtüğümüzü de etkiledi. Gerçek bir arkadaşlığın ne kadar iş gerektirebileceğine kıyasla  , Facebook hem daha kolay hale getirdi hem de arkadaşlık yapma çubuğunu düşürdü. Tek bir tıklamayla insanları arkadaşınız olmaya davet edebilir ve tanışmadığınız kişilerle yüz yüze iletişim kurabilirsiniz. Ayrıca daha önce insanların gizliliği daha çok sevdiği söyleniyor. Bununla birlikte, Facebook ile gizlilik barı da düştü ve birçok insan kendilerini ortaya çıkarmayı bile seviyor – bu birçok insanın görüşlerini paylaşıyor.

Sosyal medyayı etkileyen bir başka platform 2005’te başladı. YouTube mevcut bilgileri daha kolay ve ücretsiz bir şekilde yaymayı mümkün kıldı. Ayrıca birçok şirket için sıçrama tahtası görevi gördü ve bu sayede yeni yetenekler hala keşfediliyor. Buna ek olarak, sosyal medyayı etkileyen insanlar için bir platform görevi görür ve bireyler günlük olarak kendi kanallarında materyal yayınlarlar. YouTube ayrıca öğrenme için bir platform görevi görür ve örneğin TED görüşmeleri gibi kanallar psikolojiden matematiğe bilgi sağlar.

21. yüzyılda teknolojideki ilerlemeler böylece dünyayı tamamen farklı kılmıştır. Daha önce, modern teknolojinin yapmamıza izin verdiği şeyleri nasıl hayal edeceğimizi bile bilmiyorduk. Dahası, zaten devrimci olarak deneyimlediğimiz reformlar yirmi yıl içinde normal olabilir ve bir kez daha yeni icatlar ve etkileri hakkında bir kez daha merak ediyoruz.

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın